2015 BHSA Beyond Basic Skills Winter
Skate Competition Results

Team Compulsories 

Event #1

Team Compulsories – B Teams
1. Team Revolution
2. The Snowflakes

Event #2
Team Compulsories – C Teams
1. The Bronzettes
2. The Ice Crystals



Basic Elements (No Music) 

Basic 1 - Event #3
1. Cassie Wirth – Great Bay FSC
2. Raya Eichenbaum - BHSA

Basic 2 – Flight A - Event #4
1. Asta Shajenko – Colonial FSC
2. Lily Mansfield – BHSA
3. Nyla Hughes - BHSA

Basic 4 – Flight A - Event #5
1. Rebecca Jimenez – BHSA -
2. Keelei Adams, Plymouth NH FSC
3. Boris Belin - BHSA

Basic 4 – Flight C - Event #6
1. Joy Silva – Colonial FSC
2. Ella Channick - BHSA

Basic 3 – Flight A - Event #7
1.  Kayla Scouten – North Shore SC
2. Molly Mahoney – Colonial FSC
3.  Isabella Fine – Winchester FSC

Basic 4 – Flight B - Event #9
1. Milana Vasilenko – North Shore SC
2. Megan Sheehy - BHSA

Basic 8 – Flight A - Event #10
1. Elena Klimashova – Hayden FSC
2. Emma Cormier – Colonial FSC
3. Electra Heath – Plymouth State SC

Basic 3 – Flight B - Event #11
1. Chloe Jenness – Plymouth State SC|
2. Emily Sullivan - BHSA

 Basic 2 – Flight C - Event #12
1. Kaylie Graham - BHSA
2. Maeve Sheehy – BHSA

 Basic 6 - Event #13
1. Elizabeth Johnson – Magic Blades FSC
2. Lauren Bane – BHSA
3. Maeve Hagberg – Commonwealth FSC
4. Cheyenne Casaubon – BHSA

 Basic 8 – Flight B - Event #14
1. Veronika Moroz – Hayden FSC
2. Mackenzie Fine – Winchester FSC
3. Alyssa LoCicero – BHSA
4. Julia Cline – BHSA

 Basic 5 - Event #15
1. Sofia Jarmoc – North Shore SC
2. SCRATCH

 Basic 7 - Event #16
1. Adrianna Uva – Silver Streaks SC
2. Julianna Gould - BHSA

 

Free Skate Elements & Compulsories (No Music)


Freeskate 1 – Flight A - Event #17
1. Carrie Grace – Great Bay FSC
2. Helena Contreras – Silver Streaks SC
3. Elizabeth Grimm – North Shore SC

Freeskate 2 – Flight A  - Event #18
1. Sasha Petrova – Colonial FSC
2. Nina Macri – The SC of Boston
3. Alexa Kennedy – Hayden FSC

Freeskate 1 – Flight B  - Event #19
1. Sophie Atkinson – Winchester FSC
2. Madison Ramsey – Hayden FSC
3. Skyler Moseley – Cape Ann FSC

Freeskate 2 – Flight B - Event #20
1. Alicia Barry – North East SC
2. Hailey Masse – Great Bay FSC
3. Sarah Pottle – BHSA
4. Alison Irwin - BHSA

Freeskate 4 - Event #21
1. Elena Latsis - BHSA

Freeskate 5- Event #22
1. Erin Langridge – Winchester FSC

Compulsory Moves – Pre-Preliminary  - Event #23
1. Michaela Loud – SC at Dartmouth
2. Colleen Harriman – Magic Blades FSC

Intro Level Compulsory - Beginner- Event #24
1. Jeffrey Gosselin – Charter Oak FSC

Intro Level Compulsory -  High Beginner - Event #25
1. Olivia Lammert – SC at Dartmouth
2. Annie Grace Demaso – North Shore SC
3. Emily Alperin – Magic Blades FSC


Basic Free Skate Programs & Beyond Basics Events (with Music) 


Basic 1 - Event #26
1. Cassie Wirth – Great Bay FSC
2. Jamie Mulkerin – BHSA


Basic 2 –Flight A - Event #27
1. Adam Hagerty – Colonial FSC
2. Asta Shajenko – Colonial FSC
3. Nyla Hughes - BHSA

Basic 2 – Flight B - Event #8
1. Nathaniel Hagerty – Colonial FSC
2. Maeve Sheehy - BHSA

Basic 3 – Flight A - Event #28
1. Molly Mahoney – Colonial FSC
2. Delaney Kavanaugh – Lower Cape FSA

Basic 3 – Flight B - Event #29
1. Isabella Fine – Winchester FSC
2. Adam Chawkate – Wilmington FSC
3. Jordan Mulkerin - BHSA

Basic 4 – Flight A  - Event #30
1. Irene Park – Flynn Rink LTS
2. Keelei Adams – Plymouth NH FSC
3. Rebecca Jimenez - BHSA

Basic 4 – Flight B  - Event #31
1. Megan Sheehy – BHSA
2. Milana Vasilenko – North Shore SC

Basic 4 – Flight C  - Event #32
1. Alexandria Cloutier – New England SC
2. Joy Silva – Colonial FSC

Basic 5  - Event #33
1. Sofia Jarmoc – North Shore SC
2. Emelyn Heeney – Colonial FSC

Basic 6 – Flight A - Event #34
1. Molly Hammond – New England SC
2. Elizabeth Johnson – Magic Blades FSC
3. Kayla Brenner – Hayden FSC

Basic 6 – Flight B - Event #35
1. Charlotte Kelliher – New England SC
2. Sophie Long – Medford Area LTS
3. Lila Mahalingam – NE Skate Academy
4. Jenna McEleney - BHSA

Basic 7 – Flight A - Event #36
1. Adrianna Uva – Silver Streaks SC
2. Francesca Lucas – Hayden FSC

Basic 7 – Flight B - Event #37
1. Line Dalgas – Winchester FSC
2. McKenna Kavanaugh – Lower Cape FSA

Basic 7 – Flight A - Event #38
1. Stella Evindar – Colonial FSC
2. Emma Cormier – Colonial FSC
3. Elena Klimashova – Hayden FSC

Basic 8 – Flight B - Event #39
1. Veronika Moroz – Hayden FSC
2. Electra Heath – Plymouth State SC
3. Ethan Stewart – Hayden FSC

Basic 8 - Flight C - Event #40
1. Mackenzie Fine – Winchester FSC
2. Isabella Flores – North Star FSC
3. Isabella Olson – Medford Area LTS
4. Samantha Bruno – BHSA

Freeskate 1 – Flight A - Event #41
1. Sophie McDuffee – North Shore SC
2. Sophia Li – Colonial FSC
3. Helena Contreras – Silver Streaks SC

Freeskate 1 – Flight B  - Event #42
1. Olivia Morrissey – Northstar FSC
2. Carrie Grace – Great Bay FSC
3. Elizabeth Grimm – North Shore SC

Freeskate 1 – Flight C - Event #43
1. Skyler Moseley – Cape Ann FSC
2. Sophie Atkinson – Winchester FSC
3. Henry Spero – Colonial FSC
4. Olivia Donahue – Medford Area LTS

Freeskate 2 – Flight A - Event #44
1. Catherine Peterman – Cape Ann FSC
2. Misa Seto – Commonwealth FSC
3. Nina Macri – The SC of Boston

Freeskate 2 – Flight B - Event #45
1. Sasha Petrov – Colonial FSC
2. Isabel Munini – North Shore SC
3. Claire Taslimi – Winchester FSC

Freeskate 2 – Flight C - Event #46
1. Sarah Chawkate – Wilmington FSC
2. Brigid Anderson – Winchester FSC
3. Hailey Masse – Great Bay FSC

Freeskate 2 – Flight D - Event #47
1. Alicia Barry – North East SC
2. Jasmine Silva – Lower Cape FSA
3. Kelley Marshall – North East SC

Freeskate 3 - Event #48A
1. Abigail Flinn – Northeast ISC
2. Lauren Hartford – North Shore SC
3. Amy Sullivan – North Star FSC

Freeskate 3 - Event #48B
1. Jenna Langsmead – North East SC
2. Andy Du – North Shore SC

Freeskate 4 – Flight A - Event #49
1. Elena Latsis – BHSA
2. Hailey McMakin – Winchester FSC

Freeskate 4 – Flight B  - Event #50
1. Sophia Leo – North Shore SC
2. Pimprenelle Behaeghel – Wilmington FSC
3. Basia Holoenczak – Burbank FSC

Freeskate 4 - Flight C - Event #51
1. Andrea Leung – Wilmington FSC
2. Christine Ji – Colonial FSC
3. Samantha Johnson – North Shore SC

Freeskate 5 - Event #52
1. Erin Langridge – Winchester FSC
2. Schuyler Evindar – Colonial FSC

Freeskate 6 - Event #53
1. Rachel Schlansky – Winchester FSC

Beginner – Flight A - Event #54
1. Mason Stockwell – Gate City FSC
2. Maya Himelfarb – The SC of Boston
3. Sasha Kapur – New England Skating

Beginner – Flight B - Event #55
1. Jeffrey Gosselin – Charter Oak FSC

High Beginner – Flight A - Event #56
1. Mae Candon – SC at Dartmouth
2. Alexandra Cloutier – New England SC
3. Tatiana Enos – Lower Cape FSA

High Beginner – Flight B - Event #57
1. Lola Rorick – Great Bay FSC
2. Olivia Lammert – SC at Dartmouth

High Beginner – Flight C - Event #58
1. Stephanie Foster – SC of Natick
2. Emily Alperin – Magic Blades FSC

No Test – Flight A  - Event #59
1. Angela Sutton – The SC of Boston
2. Jasmine Sun – Colonial FSC
3. Fiona Mccally – Colonial FSC

No Test – Flight B - Event #60
1. Jasmine Wright – Individual Member
2. Taylor Stock – Winchester FSC
3. Iris Li – Colonial FSC

Preliminary – Flight A - Event #61
1. Sofia Mendez – Commonwealth FSC
2. Audrey Brown – Hayden FSC

Preliminary – Flight B - Event #62
1. Natalie Schoonover – Silver Streaks SC
2. Rebecca Duff – North Shore SC
3. Adriana Minasian – North Shore SC

Preliminary – Flight C - Event #63
1. Courtney Roche – Colonial FSC
2. Leah Wolk – Colonial FSC
3. Marina Grasso – BHSA
4. Sarah McDonnell – Commonwealth FSC

Pre-Preliminary – Flight A - Event #64
1. Danielle Gagnon – North Shore SC
2. Jill DuVarney – Colonial FSC

Pre-Preliminary – Flight B - Event #65
1. Mary Kate Mylod – Commonwealth FSC
2. Veronica Bell – Commonwealth FSC
3. Anna Testorf – SC at Dartmouth

Pre-Preliminary – Flight C - Event #66
1. Fiona Hagberg – Commonwealth FSC
2. Alyson Broussard – Wilmington FSC
3. Laila Ghabbour – Individual Member

Pre-Preliminary – Flight D- Event #67
1. Michaela Loud – SC at Dartmouth
2. Jackie Stewart – Hayden FSC
3. Juliana Stornaielo – Commonwealth FSC
4. Colleen Harriman – Magic Blades FSC

Pre-Preliminary – Flight E - Event #68
1. Christina Charmant – BHSA
2. Katelyn McCarthy – Gate City FSC
3. Gabrielle Stornaielo – Commonwealth FSC
4. Sophia Regazzini – North Shore SC

Preliminary - Event #69
1. Kristen Maloy – Winchester FSC

Pre-Preliminary – Flight A - Event #70
1. Samantha Sabastiano – Colonial FSC
2. Emily Grieco – Colonial FSC
3. Vaibhavi James – North Star FSC

Pre-Preliminary – Flight B - Event #71
1. Ila Bartenstein – Magic Blades FSC
2. Andrew Foster – SC of Natick

Showcase – Basic 1-8 - Event #72
1. Sophie Gaebe – Hayden FSC
2. Ariana Gaebe – Hayden FSC
3. Cassie Wirth – Great Bay FSC

Showcase – Beginner No Test - Event #73
1. Stephanie Foster – SC of Natick

Showcase – Freeskate 1-6 - Event #74
1. Simone Klein – Skate to Dream
2. Catherine Peterman – Cape Ann FSC
3. Lola Rorick – Great Bay FSC

Showcase – Pre-Preliminary - Event #75
1. Leah Wolk – Colonial FSC
2. Alyson Broussard – Wilmington FSC
3. Jackie Stewart – Hayden FSC